Napisy z moderacją człowieka
Napisy z moderacją przez człowieka to transkrypt wygenerowany automatycznie i poddane edycji przez doświadczonego moderatora. Moderator ustawia linie by te były jak najbardziej czytelne, poprawia błędy interpunkcyjne oraz dodaje opisy dźwięków otocznia. Taka opcja gwarantuje, że otrzymane napisy będą w 100% poprawne, pozbawione błędów i gotowe do umieszczenia w materiale wideo. Opcja napisów do wideo z moderacją pozwala także przetłumaczyć napisy na jeden z wielu języków. Więcej informacji o tłumaczeniu.
Najczęściej zadawane pytania:
- Zastosowanie dobrej jakości mikrofonów – Mikrofony w urządzeniach typu laptop, PC zapewniają słabą jakość dźwięku.
- Odległość mówcy od mikrofonu – Często mówca jest zbyt daleko urządzenia co sprawia, że dźwięk mówcy nie jest w pełni rejestrowany.
- Odpowiednie miejsce nagrania – Wyciszone miejsce, w którym mówcy będą mieli zapewnione odpowiednie warunki do pracy.
- Dbałość o prawidłowy przebieg dyskusji – Nie wchodzenie sobie w słowo, nie przerywanie, nie przekrzykiwanie się.
- W przypadku połączeń zdalnych/konferencji hybrydowych zaleca się, aby mówcy korzystali z słuchawek – Pozwoli to uniknąć pogłosu w nagraniu.
- Do rejestracji dźwięku zaleca się korzystanie z profesjonalnego recordera audio i zapis plików w formacie WAV – Zalecane min. 16 kHZ.
W przypadku automatycznego generowania napisów czas realizacji zamówienia wynosi do 24 godzin (wyjątkiem są święta i dni wolne od pracy).
Jeśli chodzi o napisy do wideo z moderacją, czas uzależniony jest od jakości materiału, jego długości oraz dostępności moderatorów.
Średni czas oczekiwania na materiał długości 3 godziny wynosi od 2-3 dni. Ostateczny czas szacowany jest indywidualnie.
Na życzenie klienta scalamy wygenerowane przez nas napisy z dostarczonym materiałem wideo.
Usługa dodatkowo płatna.
Tak, nasze napisy spełniają w pełni zasady o dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Napisy zamknięte (CC- Closed Caption) – charakteryzują się tym, że są wyświetlane przez odtwarzacz na podstawie pliku tekstowego z rozszerzeniem najczęściej .srt, który zawiera tekst oraz czas, w którym powinien być wyświetlony.
Najważniejszą cechą napisów zamkniętych jest to, że użytkownik może je włączyć lub wyłączyć – oglądający nie ma z góry narzuconych napisów tak jak w przypadku napisów otwartych.
Ponadto oglądający może w łatwy i szybki sposób dowolnie dostosować wyświetlanie napisów do indywidualnych potrzeb wybierając:
- Font
- Kolor
- Wielkość
- Kontrast
- Tło napisów
Napisy zamknięte dają możliwość wyboru języka napisów – Jeden film może posiadać kilka ścieżek językowych napisów.
Ewentualna korekta błędów w napisach jest prosta i nie zabiera tyle czasu co w napisach otwartych, gdyż wystarczy edytować plik tekstowy. W przypadku filmów umieszczonych na platformie YouTube, nie ma potrzeby ponownego przesyłania pliku wideo z wtopionymi napisami.
Moderator napisów jest osobą profesjonalnie zajmującą się korektą napisów do filmów.
Do zadań moderatora należy poprawa błędów powstałych po automatycznym generatorze napisów takich jak:
- Nazwy własne
- Powtórzenia
- Zapis cyfr i liczb
Moderator dokonuje także korekty rozkładu wierszy, by te były jak najbardziej czytelne dla odbiorcy.
Usługa moderowanych napisów zapewnia materiał o 100% dokładności. W przypadku niedostarczenia spersonalizowanego słownika zapis słów specjalistycznych, nazwisk lub słów pochodzących z języków obcych, moderator może zastosować zapis fonetyczny.
W celu zapewnia jak najdokładniejszego rozpoznawania zalecamy utworzenie glosariusza – spersonalizowanego słownika słów potencjalnie trudnych dla automatycznego generatora napisów. Taki słownik powinien zawierać nazwy firm, nazwiska, nazwy instytucji państwowych, wtrącenia obcojęzyczne itp. Zaleca się również by nazwa słownika była taka sama, jak nazwa przesłanego pliku audio.
Aby stworzyć słownik należy utworzyć plik TXT. (np. notatnik) a następnie wprowadzić wyrazy oddzielając każdy kolejny nową linią. Poniżej prezentujemy przykładowy zapis:
Kowalski
Liveaffect
PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Dowolny format audio i wideo przy czym:
- Najlepszą jakość uzyskamy nagrywając dźwięk na rekorder audio w formacie WAV.
- Konwersja MP3, MP4, AAC itp. do formatu WAV nie poprawi jakość nagrania.